Staré stránky Šachového klubu Kladno
 

Historie klubu

 
 
Historie Šachového klubu Kladno

Historie ŠK Kladno je relativně velmi krátká, klub vznikl v roce 2002 sloučením dvou v té době největších kladenských oddílů (ŠK Slavia Kladno a SK Sparta Doly Kladno). Datum vzniku klubu jakožto občanského sdružení se dle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, váže ke dni registrace na Ministerstvu vnitra, což je v případě ŠK Kladno 24. červen 2002.

Bylo by však poněkud pošetilé odbýt okolnosti vzniku klubu takovýmto kratičkým odstavečkem, neboť kořeny, podmínky a předpoklady pro vznik klubu je možné vystopovat podstatně hlouběji do minulosti.

Na přelomu 80. a 90. let minulého století působilo v Kladně relativně značné množství různě velkých šachových klubů a oddílů, avšak mnohé z nich (včetně těch s početnou členskou základnou, např. Lokomotiva Kladno, Poldi Kladno) nemohly v nových podmínkách po r. 1989 z různých důvodů nadále působit (ztráta hrací místnosti, ekonomické potíže, rozpad členské základny) a byly nuceny ukončit svou činnost. Někteří hráči těchto klubů postupně přecházeli do klubů jiných, zejména do těch, které v té době relativně dobře fungovaly, a těmi byly v dané době právě ŠK Slavia Kladno a Sparta Doly Kladno, jejichž členské základny se tak rozrostly a vytvořily z jmenovaných klubů nejsilnější kladenské šachové subjekty.

Je třeba objektivně uvést, že vztahy mezi těmito dvěma kluby nebyly vždy zcela idylické, panovala mezi nimi určitá (a v některých obdobích dokonce dosti značná) rivalita. O to více je třeba ocenit postoj a přístup naprosté většiny členů obou klubů k procesu jejich slučování. Primární podnět k uvedenému sloučení vzešel z výkonného výboru SK Sparta Doly Kladno, který koncem března 2002 sepsal výzvu v tomto smyslu a formou otevřeného dopisu ji adresoval členům oddílu ŠK Slavie Kladno. Motivem výzvy bylo zejména zamezit plýtvání lidskými zdroji, efektivnější práce s členskou základnou a do jisté míry hrály roli i ekonomické aspekty.

Výzva se v řadách osloveného oddílu setkala v zásadě s příznivým ohlasem (pravda, našlo se několik odpadlíků, kteří nebyli s to strávit sloučení s „nepřátelským“ oddílem a kteří posléze přešli do jiných, menších klubů či zanechali šachové činnosti), a proto mohly oba původní oddíly v průběhu dubna schválit vytvoření nového společného klubu na svých členských schůzích. Posléze byla vytvořena mandátní komise, do níž byli jmenováni vždy 4 členové z každého klubu (P. Gutman, J. Mišičko, J. Čižinský a P. Fejtek za SK SD Kladno a J. Hůrka, P. Zelenka, P. Žáček a J. Švadlenka za ŠK Slavia Kladno). Úkolem této komise bylo projednat a rozhodnout veškeré organizační a technické záležitosti spojené s vytvořením nového klubu, zejména právní postup při vzniku nového klubu, název nového klubu, vypořádání financí a materiálu, členské příspěvky, hrací dny, klubovnu, stanovy, orgány klubu, soutěže družstev a určení kapitánů atd. Mandátní komise se v průběhu dubna a května 2002 sešla celkem dvakrát, projednala všechny podstatné body, učinila nezbytné a neodkladné kroky a důležité otázky předložila k rozhodnutí ustavující valné hromadě nového klubu, která proběhla ve druhé polovině června 2002. Jednání komise probíhala ve velmi přátelské atmosféře, naprosto bezproblémově a prakticky došlo k naprosté shodě ve všech otázkách.

Na zmíněné ustavující valné hromadě nového klubu se pak hlasováním členské základny rozhodlo o klíčových otázkách, které vyžadovaly širší souhlas členské základny, zvláště o názvu klubu (rozhodovalo se mezi názvy „Slovan Kladno“ a „ŠK Kladno“, přednost nakonec dostal posledně uvedený název), o novém výkonném výboru ve složení Roman Glasberger (předseda), Petr Gutman (organizační + informační činnost), Jiří Hůrka (hospodář), Jan Mišičko (práce s mládeží) a Pavel Zelenka (organizační + informační činnost) a o stanovách klubu (stanovami společného klubu byly nadále původní stanovy oddílu SK SD Kladno, ovšem s určitými formálními úpravami – u nejvyššího orgánu klubu je namísto označení „členská schůze“ nadále používán poněkud honosnější (?) název „valná hromada“, byla zapracována změna názvu oddílu, určitých modifikací doznaly články týkající se výkonného výboru a zrušena byla funkce místopředsedy, kterou v dané době shodou okolností zastával autor těchto řádků…).

Tím byly všechny kroky k založení nového společného oddílu dovršeny a mohlo se začít vesele fungovat – hned v létě 2002 byl organizován cyklus turnajů Grand Prix (bleskovky a rapidy), připravovaly se Kladenské šachové dny atd. A jak probíhaly jednotlivé sezóny klubu včetně klíčových událostí v dalším období ?

Sezóna 2002 – 2003
Nové koště dobře mete

Hned v první sezóně nově vytvořeného společného klubu jednotlivá družstva úspěšně naplnila vytyčené herní cíle. Na valné hromadě v dubnu 2003 z pracovních a rodinných důvodů rezignoval na svou funkci dosavadní předseda R. Glasberger a na jeho místo byl zvolen svědomitý P. Minařík, který se s touto rolí spolehlivě potýká dosud. Vzhledem k tomu, že se podařilo zajistit novou hrací místnost v restauraci U Konvalinků, kde se hrály i některé turnaje, disponoval v oddíl po určitou krátkou dobu dokonce třemi hracími sály (spolu s oběma původními hracími místnostmi obou oddílů). Postupem doby však ŠK opustil prostory v Domě mladých horníků v Rozdělově (bývalá klubovna Slávie Kladno) a posléze v důsledku okolností (nevhodné hospodské prostředí, odlehlá lokace, erotický incident nejmenovaného nachmeleného přespolního hráče s manželkou majitele během jednoho z turnajů) dospěl oddíl k rozhodnutí nadále nevyužívat též restauraci U Konvalinků, čímž mu zůstala jediná hrací místnost v prostorách nádražní budovy Českých drah.

Pokud jde o výsledky jednotlivých týmů v soutěžích družstev, družstvo A mělo za cíl záchranu ve II. lize, což se po heroickém výkonu a s přispěním štěstí podařilo. Kapitán P. Gutman na valné hromadě vyzdvihl docházkovou morálku a vydatnou pomoc posil z Klášterce. Celkově získalo družstvo 10 bodů a obsadilo 9. příčku. B tým získal 18 bodů a vyhrál divizi, což je nutno bezesporu považovat za vynikající úspěch. Původně určený kapitán P. Žáček z vážných osobních důvodů nemohl po několika odehraných kolech tuto funkci nadále vykonávat a poděkoval P. Gutmanovi za to, že na zbytek sezóny pomyslnou kapitánskou pásku převzal. Cíl se štěstím splnilo i mužstvo C, které získalo 7 bodů a v divizi se zachránilo – po závěrečném kole figurovalo na 9., posledním nesestupovém místě. Kapitán J. Habada hráčům poděkoval a jmenovitě vyzdvihl některé výkony (J. Švadlenka, Z. Štorkán, J. Hůrka, J. Mašek, F. Kazimour). Družstvo D mělo za úkol vyhrát regionální přebor, což se nepodařilo. Ziskem 11 bodů obsadilo 5. místo a zůstalo tak poněkud za očekáváním, třebaže se po celou dobu soutěže pohybovalo v popředí. Kapitán P. Minařík, obdobně jako ostatní kapitáni, svým hráčům poděkoval a vyzdvihl výkon M. Vimmera, který dosáhl nejlepšího percentuelního výsledku; naopak některým tradičním oporám se sezóna příliš nevyvedla. Mile překvapil tým E v téže soutěži, který skončil na 7. místě rovněž s 11 body. Dlouho se zdálo, že se umístí dokonce lépe než favorizované družstvo D, ale i tak byl cíl stanovený před sezónou (záchrana) překročen. Také zde kapitán P. Zelenka ocenil pozitivní přístup hráčů k plnění svých povinností. V regionální soutěži hrála rovněž dvě mužstva, tým F pod vedením kapitána J. Blažka výhrou v posledním kole předstihl svého největšího rivala (Caissa Úholičky) a v soutěži zvítězil (13 bodů), družstvo G vedené V. Růžičkou obsadilo předposlední 7. příčku se ziskem 3 bodů. Jeho výsledek snad mohl být o něco lepší, i když před sezónou nemělo stanoveno příliš vysoké cíle (umožnit hráčům, aby si co nejvíce zahráli a získali zkušenosti). V české lize dorostu obsadil tým ŠK Kladno pěkné 6. místo, třebaže i zde mohl být výsledek pronikavější.

Co se týče výsledků jednotlivců oddílových přeborů a turnajů, v letním seriálu Grand Prix nejlépe dopadli P. Gutman, R. Jerman a P. Žáček, OP v rapidu dominovali R. Jerman, P. Gutman a P. Žáček a v OP v bleskovém šachu obsadili nejvyšší příčky P. Gutman, J. Švadlenka a P. Žáček. Vzhledem k nižšímu počtu účastníků nebyla úroveň posledně jmenovaného turnaje příliš reprezentativní. Vítěz OP v bleskovém šachu a první tři v ostatních soutěžích obdrželi speciální poháry, které jim předal odstupující předseda R. Glasbereger.

Sezóna 2003 – 2004
Měníme stanovy

Ve druhé sezóně existence ŠK Kladno již herní výsledky týmů v jednotlivých soutěžích nebyly tak oslnivé. Poměrně zásadní změnou byla změna základního předpisu pro fungování oddílu, tedy jeho stanov. Původně se počítalo, že bude na valné hromadě předložen pouze jeden drobný návrh změny stanov týkající se termínu splatnosti členských příspěvků, avšak postupně se nabalovaly další a další návrhy změn, z čehož byl strážce stanov P. Fejtek poněkud udiven, neboť tyto doposud zůstávaly poněkud stranou pozornosti členů klubu. Nakonec hlasováním prošel jak výše uvedený původní návrh, tak i návrhy týkající se vyhrazení práva být volen do orgánů klubu a ucházet se o funkce kapitánů pro členy starší 18 let a návrh spočívající v omezení hlasovacího práva na VH pouze na členy, kteří zaplatili členské příspěvky, a v možnosti členů nechat se na jednání VH zastupovat jiným členem na základě písemné plné moci předložené před zasedáním VH nebo v jejím průběhu; naopak, 2 další návrhy byly zamítnuty (návrh na vyhrazení práva hlasovat na VH jen pro členy starší 14 let a návrh na zařazení nového článku, jímž by bylo stanoveno, že člen klubu podílející se na dohodnutí výsledků v soutěži družstev, ať již z vlastní iniciativy nebo vyhověním návrhu soupeře, bude bezodkladně vyloučen z klubu). Modifikovaná verze stanov, platná dosud, byla registrována na Ministerstvu vnitra dne 25. dubna 2004.

Zhodnocení výsledků družstev v jednotlivých soutěžích vypadalo na valné hromadě následovně: družstvo A mělo za cíl záchranu ve II. lize, což se po obětavých výkonech a opět s přispěním štěstí podařilo. Kapitán P. Gutman vyzdvihl docházkovou morálku, vydatnou pomoc posil z Klášterce a excelentní výkon Z. Vondry. Celkově získalo družstvo 8 bodů a obsadilo 8. příčku. B tým získal 12 bodů a v divizi skončil uprostřed tabulky, což lze považovat za úspěch. Kapitán J. Švadlenka poděkoval hráčům za přístup a vyjádřil s výsledkem spokojenost. Tu ovšem nemohl prezentovat kapitán C mužstva J. Hůrka, neboť se nepodařilo odvrátit sestup. Mužstvo získalo pouhé čtyři body a skončilo na 11. místě. Družstvo D si vytyčilo smělý cíl vyhrát regionální přebor a kompenzovat tak případný sestup mužstva C z divize, což se sice nakonec nepodařilo, ale po celou dobu soutěže se tým pohyboval v popředí a s týmy Mělníka, Kralup a Hostivic soupeřil takřka do poslední chvíle o prvenství. Ziskem úctyhodných 17 bodů obsadil 4. místo. Kapitán P. Minařík obzvláště vyzdvihl výkon F. Sochora. Tým E si nekladl vysoké cíle, svůj záměr udržet se nakonec splnil, třebaže skončil až na 11. místě se 4 body. Kapitán P. Zelenka zdůraznil některé pozitivní aspekty, zejména fakt, že někteří silnější mladší hráči si mohli zahrát a vyzkoušet si náročnější soutěž. Kapitáni celků F a G J. Blažek a V. Růžička nebyli přítomni, pro úplnost lze dodat, že v regionální soutěži tato družstva získala 7, resp. 5 bodů a obsadila 7., resp. 9. místo. O vystoupení mládeže v české lize dorostu informoval J. Mišičko – dosažené 5. místo je možno považovat za úspěch.

Výsledky jednotlivců v oddílových přeborech a turnajích byly následující: v letním seriálu GP nejlépe dopadli P. Gutman, R. Jerman a Z. Vondra, OP v rapidu dominovali P. Gutman, P. Žáček a překvapivě R. Sokol, v početně slaběji obsazeném OP v bleskovém šachu obsadili nejvyšší příčky R. Jerman, J. Mišičko a P. Gutman. Oddílový přebor v praktickém šachu vyhrál Z. Vondra. Vítěz OP v bleskovém šachu a první tři v ostatních soutěžích obdrželi speciální poháry, které jim předal předseda P. Minařík.

Sezóna 2004 – 2005
Mezi funícími komíny

Sportovní výsledky v soutěži družstev byly tuto sezónu předčily očekávání, u některých družstev byly velmi příjemným překvapením. Dramatickou změnou ovšem bylo stěhování hrací místnosti. Původní, vcelku pěknou a vhodně lokalizovanou hrací místnost v objektu nádraží ČD jsme museli z důvodu strukturálních změn (?) v Českých drahách opustit. Bylo proto třeba urychleně najít místnost novou. Členové výkonného výboru tak neprodleně zapracovali a tuto krizovou situaci se podařilo vyřešit zajištěním hrací místnosti v areálu Energetického centra Kladno (zejména s obětavou pomocí zde pracujícího P. Zelenky). Místnost je to prostorná, světlá, v zimě zpravidla vytápěná a je využívána za výhodných ekonomických podmínek. Na druhé straně je však v porovnání s předchozí místností poněkud z ruky, není zde možnost bufetového občerstvení v průběhu víkendových zápasů a samotná budova je umístěna v poněkud omšelém, průmyslovém, továrním prostředí bývalého ocelářského kolosu Poldi Kladno, takže v okolí se vykytují některé pofidérní nevzhledné budovy a kromě toho tu bání, bafají a čoudí nejrůznější energetické věže a pitoreskní komíny. Změna lokace hrací místnosti se zejména v prvním roce projevila její nižší návštěvností během pracovního týdne, nicméně již jsme si v zásadě zvykli, povětšinou si místnost i oblíbili, a tak frekvence účasti hráčů má postupně stoupající tendenci.

Výsledky družstev v jednotlivých soutěžích, jak již bylo zmíněno, byly nadmíru úspěšné. Družstvo A mělo za cíl záchranu ve II. lize, což se po obětavých výkonech podařilo již před koncem soutěže. Kapitán Z. Vondra na valné hromadě vyzdvihl docházkovou morálku hráčů a vydatnou pomoc tří posil z Rakovníka. Celkově získalo družstvo 10 bodů a obsadilo 8. příčku. B tým získal famózních 14 bodů a v divizi skončil na výtečném 3. místě. Kapitán J. Habada zdůraznil, že přebíral tým na poslední chvíli po rezignaci P. Žáčka těsně před započetím soutěže, takže nebylo možné se sestavou již nijak hýbat; ta se přesto osvědčila a zaznamenala řadu příznivých výsledků i v zápasech se silnými soupeři. Kapitán C mužstva P. Minařík konstatoval, že sezóna byla vcelku vydařená, mužstvo dlouho hrálo o 1. místo v soutěži a tím i o možnost postupu, leč zbytečné prohry s oběma kralupskými týmy nakonec přisoudily družstvu „jen“ 2. místo se ziskem 18 bodů. Družstvo D si vytyčilo cíl udržet se v soutěži, což se mu hladce podařilo, přičemž v průběhu soutěže se pohybovalo dokonce i vysoko v horní polovině tabulky. Kapitán P. Zelenka poukázal na skutečnost, že mužstvo mělo poměrně široký kádr a mohl si tak zahrát větší počet nadějných hráčů. Výsledkem nakonec bylo 6. místo se ziskem 13 bodů. Tým E se umístil v regionální soutěži na druhém místě, když docílil 15 bodů a jen těsně zaostal za vítězem soutěže. Kapitán M. Haman vyhodnotil sezónu jako velmi dobrou. Zatímco všichni výše zmínění kapitáni mohli poděkovat hráčům svých týmů za výbornou docházkovou morálku, kapitán celku F V. Růžička st. konstatoval v tomto ohledu určité rezervy, tým hrál několikrát v neúplném počtu hráčů. Pozitivem však bylo, že si zahrál větší počet hráčů a konečné 6. místo se ziskem 6 bodů je tak vcelku slušným výsledkem.

Pokud se týká výsledků jednotlivců v oddílových přeborech a turnajích, v letním seriálu GP nejlépe dopadli P. Gutman, F. Kazimour a J. Švadlenka, v OP v rapidu dominoval Z. Vondra, v početně slaběji obsazeném OP v bleskovém šachu obsadili nejvyšší příčky P. Gutman, R. Jerman a R. Sokol. Vítězství v Memoriálu Josefa Joukla ukořistil Z. Vondra před P. Gutmanem a J. Švadlenkou. P. Gutman dopadl z hráčů ŠK nejlépe jak v Memoriálu J. Sajdla, tak i v Memoriálu I. Štrejla. Příliš reprezentativní obsazení neměl ani oddílový přebor v praktickém šachu, kterému dominovali hlavní favorité J. Mišičko a P. Gutman.

Sezóna 2005 – 2006
Zavřete oči, odcházím

Zdá se, že v sudých sezónách se našim týmům příliš nedaří, tentokrát, podobně jako před dvěma roky, nebyly konečné výsledky v soutěži družstev zcela optimální (ovšem s výjimkou C-týmu). Patrně nejvýznamnější událostí sezóny byl však odchod P. Gutmana z výkonného výboru. Tento zkušený, dlouholetý (zlí jazykové by zřejmě použili výraz „protřelý“) činovník obětavě působil v různých oddílových funkcích po dobu 9 let (nejprve v oddílu Sparta Doly, později byl zvolen do VV v ŠK), snažil se podle svých nejlepších schopností zajišťovat chod oddílu, organizovat různé turnaje apod. Nakonec nicméně, jsa roztrpčen z mnoha šachových i nešachových aspektů chodu oddílu, se rozhodl rezignovat. Je zde však reálný předpoklad, že jeho nástupce, rozvážný M. Haman, jej adekvátně nahradí.

V týmových soutěžích mělo družstvo A za cíl záchranu ve II. lize, což se nakonec nepodařilo, po sérii porážek uprostřed soutěže záhy na boj o záchranu prakticky rezignovalo a vytáhlo se až výraznou výhrou v posledním kole, což však již na udržení nestačilo. Je však třeba zdůraznit, že řada zápasů skončila jen těsnými porážkami a byla herně vyrovnaná. Kapitán J. Habada na valné hromadě konstatoval, že celkově získalo družstvo 6 bodů a obsadilo poslední, 12. příčku, nicméně alespoň vyzdvihl docházkovou morálku hráčů. B tým získal solidních 10 bodů a v krajském přeboru skončil na 10. místě. Kapitán P. Fejtek upozornil zejména na výtečné podzimní výsledky, kdy tým dokázal porazit některé papírově silnější soupeře, na jaře se týmu již tak dobře nevedlo a vyšel bodově naprázdno; podařilo se mu však vyhnout se sestupovým příčkám a tím splnit cíl vytyčený před začátkem soutěže. C mužstvo po dlouholetém úsilí vyhrálo regionální přebor tučným ziskem 27 bodů, což je vynikající úspěch, patrně ne dosti doceňovaný. Kapitán P. Minařík konstatoval, že tým musel překonávat jen dvě drobná zaváhání, i tak ovšem bylo nezbytné bojovat o 1. místo až do posledního kola. Z hráčů oslnil zejména P. Nedvěd, nicméně výborných individuálních výsledků dosáhli i někteří další hráči. P. Minařík provedl v zastoupení nepřítomného kapitána P. Zelenky i vyhodnocení družstva D, které se celou podzimní část soutěže pohybovalo na nejvyšších příčkách tabulky a uštědřilo porážku i postupujícímu „céčku“, avšak po Novém roce se mu již dařilo méně a v některých zápasech už ani nenastoupilo s plným počtem hráčů. I tak lze ovšem celkové 4. místo se ziskem 19 bodů pokládat za velice slušný výsledek. Pokud jde o tým E, skončil shodou okolností rovněž na 4. místě, a to se ziskem 22 bodů. Kapitán týmu M. Haman zdůraznil příkladný přístup hráčů a konstatoval, že celkový výsledek lze považovat za velmi úspěšný. K výsledkům jednotlivců v oddílových přeborech a turnajích lze uvést, že v letním seriálu GP nejlépe dopadli P. Gutman, J. Švadlenka a buštěhradský J. Šáfr, OP v rapidu nebyl odehrán pro malý zájem a v početně slabě obsazeném OP v bleskovém šachu triumfoval P. Gutman. OP v praktickém šachu opanoval J. Mišičko. Vítězství v Memoriálu Josefa Joukla ukořistil P. Gutman, který také dopadl z hráčů ŠK nejlépe jak v Memoriálu J. Sajdla, tak i v Memoriálu I. Štrejla (vítězství v těchto dvou turnajích dobyli „přespolní“ hráči J. Gregor resp. Z. Plášek). V Davis Cupu dvojic dominovala dvojice Šeleljo – Mašek, jediný zástupce ŠK J. Hůrka obsadil spolu s J. Štorkánem zajímavé 7. místo. Dva výše zmíněné memoriály konané v rámci Kladenských šachových dnů se těší poměrně velké přízni a pozornosti místních i přespolních hráčů (na rozdíl od ostatních turnajů, kde je účast hráčů ŠK spíše sporadická), početné startovní pole i spokojenost účastníků tak podporuje závěr, že se jedná o velmi vydařené akce.


Autor: Petr Fejtek

ŠK Kladno - Copyright 2006 Adam Pulec kontakt